Nietrzymanie moczu (NTM) to problem, który dotyczy nie tylko kobiet, borykają się z nim również mężczyźni. Ta przykra dolegliwość znacznie wpływa na pogorszenie jakości życia. Może mieć także wpływ na wiele sfer i aspektów codzienności. Jak so-bie radzić z nieustannym naciskiem na pęcherz? Jak wygląda leczenie nietrzymania moczu?
Osoby, które mają kłopot z mimowolnym popuszczaniem moczu, często wstydzą się ujawniać swój problem lub bagatelizują go. To duży błąd. Przyczyny tej uciążliwej dolegliwości mogą być różne. Leczenie nietrzymania moczu przynosi efekty, tylko trzeba się przełamać i zgłosić do lekarza, który na podstawie badań i wywiadu postawi właściwą diagnozę oraz zadecyduje, jakie działania należy podjąć.
Rodzaje nietrzymania moczu
Nietrzymanie moczu (inaczej inkontynencja), to objaw polegający na niekontrolowanym opróżnianiu pęcherza. Leczenie nietrzymania moczu jest uzależnione od jego przyczyny.
Wyróżnia się trzy główne rodzaj nietrzymania moczu: wysiłkowe, naglące oraz mieszane. Medycyna ma w tej kwestii wiele do zaoferowania, niestety dużo osób o tym nie wie. Wiele zaś w obawie przed wstydem nie zgłasza się ze swoim problemem do lekarza, a to w rezultacie jedynie nasila tę przykrą dolegliwość, bo ta nie zniknie samoistnie, gdy nie jest leczona.
Najpopularniejsze jest wysiłkowe nietrzymanie moczu. Powodem tej dolegliwości są osłabione mięśnie dna miednicy. Wówczas mocz wycieka z pęcherza mimowolnie podczas wysiłku fizycznego, kichania, kaszlu lub śmiechu. Z kolei gdy potrzeba skorzystania z toalety jest bardzo silna, a do jego wypływu dochodzi w ciągu kilku sekund, rozpoznawane jest wtedy nietrzymanie moczu z naglącym parciem. Niekontrolowane wydalanie moczu w tym przypadku może też wywołać zmiana pozycji ciała czy nawet odgłos lejącej się wody. A zatem co wpływa na leczenie nietrzymania moczu?
Leczenie nietrzymania moczu – leczenie farmakologiczne
Osoby, które zmagają się z dolegliwością nietrzymania moczu, powinny przede wszystkim zgłosić się do lekarza. Specjalista zapewne po przeprowadzeniu wywiadu zaleci badanie moczu, by wykluczyć ewentualną infekcję. Czasem to właśnie ona odpowiada za mimowolną mikcję. Wtedy wystarczy przyjmować odpowiednie leki, by szybko wrócić do zdrowia.
Nietrzymanie moczu na co dzień. Jak sobie pomóc?
Ze względu na nietrzymanie moczu dużo osób rezygnuje z normalnego funkcjonowania, unika spotkań towarzyskich. Nie trzeba jednak tego robić. Można skorzystać z różnych dostępnych na rynku produktów, takich jak wkładki urologiczne czy bielizna chłonna, które zapewnią jak najwyższy komfort i bezpieczeństwo, że bielizna i ubranie pozostaną suche. Takie produkty są cienkie, ale bardzo chłonne, dyskretne, a przy tym delikatne nawet dla wrażliwej skóry. W przypadku nocnych epizodów NTM warto także sięgnąć np. po specjalne pokrycia ochronne na łóżko, które je zabezpieczą, a choremu zapewnią komfort psychiczny i tym samym spokojny sen.