Przyczyny i leczenie otyłości 

0
909
przyczyny otyłości

Kiedy tkanka tłuszczowa przekracza masę ciała o 20%, nazywany jest to profesjonalnie otyłością. Inaczej mówiąc jest to znaczne przekroczenie możliwości fizjologicznych oraz adaptacyjnych organizmu. Naukowcy dowiedli, że otyłość zwiększa ryzyko wystąpienia chorób takich jak cukrzyca, chorób układu krążenia, chorób, które mogą przyczynić się do rozwoju nowotworów. Dodatkowo śmiało można stwierdzić, że przyczynia się to do niepełnosprawności oraz skraca długość życia. 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/otylosc-przyczyny-i-leczenie/ 

Jakie są przyczyny otyłości? 

Najczęstszą przyczyną otyłości jest przekarmienie, czyli za duża wartość energetyczna pokarmu względem potrzeb organizmu. Inną przyczyną jest nieodpowiedni tryb życia, czyli przede wszystkim brak aktywności fizycznej. Wchodzą również czynniki genetyczne, farmakologiczne, psychologiczne oraz środowiskowe. 

Istnieją też choroby, które przyczyniają się do otyłości. Można wymienić tutaj przede wszystkim zespół Cushinga, zespół policystycznych jajników, niedoczynność przysadki, niedoczynność tarczycy, zespół Turnera, ograniczenie uszkodzenia podwzgórza, choroby dziedziczne, które przebiegają z otyłością. 

Czym grozi rozwój otyłości? 

Otyłość przyczynia się do rozwoju innych chorób, takich jak: 

  • cukrzyca typu 2, 
  • choroba zwyrodnieniowa stawów,
  • żylaki, 
  • zakrzepica żylna, 
  • choroba wieńcowa, 
  • bóle krzyża, 
  • nadciśnienie tętnicze, 
  • zespół bezdechu sennego. 

Badania wskazują na to, że otyłość sprzyja też ryzyko zachorowania na raka piersi oraz trzonu macicy u kobiet, a także raka okrężnicy oraz gruczołu krokowego u mężczyzn. 

W jaki sposób leczyć pacjenta z otyłością? 

Proces taki jest bardzo czasochłonny oraz wymaga zaangażowania dużej ilości specjalistów. Przede wszystkim należy wymienić tutaj dietetyka, lekarza ogólnego, czasami psychologa i rehabilitanta. Podczas leczenia konieczna jest również zmiana stylu życia, wprowadzenie zbilansowanej diety oraz wysiłku fizycznego. Na ćwiczeniach powinniśmy poświęcać około 30 minut dziennie. Najlepsze w tym przypadku okazują się ćwiczenia aerobowe. Leczenie farmakologiczne można zastosować w przypadku pacjentów, których BMI przekracza 27 oraz otyłość przyczynia się do rozwoju innych chorób a dieta i wysiłek fizyczny nie przynoszą zadowalających efektów. 

Zobacz też: http://www.muscular.pl/tradzik-rozowaty-jak-go-wyleczyc/

[Głosów:0    Średnia:0/5]