Wpływ witamin na skórę

0
2652

Okres jesienno-zimowy to duże wyzwanie dla naszego organizmu. Trudne warunki pogodowe, deszcz, wiatr – wszystko to sprzyja obniżeniu odporności i częstszym infekcjom. Chłodna pora roku to również czas, gdy nie mamy dużego dostępu do świeżych warzyw i owoców, przez co często cierpimy na niedobory witamin. Odbija się to negatywnie zarówno na naszym zdrowiu, jak i stanie naszej skóry.

Rola witamin w kosmetyce

Zbawienna dla zdrowia rola witamin znana jest od dawna. Niedobory składników mineralnych mogą powodować nieprzyjemne dolegliwości i negatywnie wpływać na samopoczucie. Witaminy mają również świetny wpływ na skórę, a ich dobroczynne działanie od dawna wykorzystywane jest przez kosmetologów. Warto sięgać po kosmetyki wzbogacone witaminami szczególnie w okresie jesienno-zimowym, gdy skóra jest narażona na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Najlepiej jednak na stałe zaprzyjaźnić się z tego typu produktami i stosować je nie tylko doraźnie wtedy, gdy zaobserwujemy problemy skórne.

Jak witaminy wpływają na skórę?

  • Witamina A, czyli retinol, to jedna z najbardziej efektywnych substancji opóźniających procesy starzenia się skóry. Jej główna funkcja to rewitalizacja naskórka. Powoduje wzrost produkcji kolagenu i elastyny, dzięki czemu skóra staje się bardziej jędrna, gładka i nawilżona, a mniejsze zmarszczki ulegają spłyceniu To jednak nie wszystkie zalety retinolu. Badania udowodniły, że witamina A wspomaga gojenie się ran, stanów zapalnych, a także redukuje przebarwienia. Doskonale sprawdza się w kuracjach przeciwtrądzikowych.
  • Witamina E jest nazywana witaminą młodości i nie bez powodu. Spowalnia bowiem procesy starzenia się skóry, charakteryzuje się również właściwościami nawilżającymi i ujędrniającymi.
  • Witamina D, czyli witamina słońca nie tylko poprawia nasze samopoczucie, ale również wspomaga leczenie łuszczycy. Wszystko dzięki temu, że zwiększa napięcie skóry, pomaga jej się złuszczyć i przyspiesza regenerację. Ma również właściwości przeciwzapalne.
  • Witamina C to najmocniejszy przeciwutleniacz, poprawia ukrwienie skóry i pomaga składnikom odżywczym lepiej docierać do krwi. Systematyczne stosowanie witaminy C pozwala również spłycić mniejsze zmarszczki, a także rozjaśnić przebarwienia i wyrównać koloryt cery.
  • Warto również wspomnieć o witaminie PP (inaczej B3), zwanej niacyniamidem. Ten składnik działa nawilżająco, zapobiega także utracie wody przez skórę, która staje się dzięki temu gładsza i bardziej elastyczna. Niacyniamid przejawia również działanie przeciwzmarszczkowe oraz przeciwstarzeniowe. Bywa często wykorzystywany w produktach przeznaczonych dla osób zmagających się z problemami skórnymi ze względu na działanie przeciwzapalne oraz przeciwtrądzikowe. Przyspiesza również regenerację skóry. Szczególnie dobrze działa w połączeniu z azeloglicyną – warto wypróbować A-serum od Nanili Professional, szczególnie w przypadku występowania przebarwień i stanów zapalnych. Produkt pomaga również regulować produkcję sebum.
[Głosów:1    Średnia:5/5]