Badanie wzroku

0
1769

Badanie wzroku to najskuteczniejszy sposób, aby dbać o swoje oczy. Dzięki niemu możemy upewnić się, czy w naszym narządzie wzroku nie rozwija się żadna poważna choroba, która przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów. Zaćma, jaskra, zwyrodnienie plamki żółtej, a nawet nowotwory oczu potrafią rozwijać się niepostrzeżenie, niekiedy doprowadzając do nieodwracalnego uszkodzenia narządu wzroku. Najlepszym sposobem, aby im zapobiec, są właśnie regularne badania. Co warto o nich wiedzieć?

Regularne badania wzroku

Regularne badania wzroku warto wykonywać średnio raz na dwa lata – chociaż niekiedy należy umawiać się na nie znacznie częściej. Osoby, które już posiadają jakąś wadę lub mają genetyczne predyspozycje, do tego, aby zachorować na różnego rodzaju choroby oczu, powinni decydować się na wizyty u okulisty przynajmniej raz w roku. Na częstsze wizyty powinny umawiać się także osoby chore na cukrzyce, ponieważ jej powikłania często objawiają się problemami ze wzrokiem.

Na konsultacje należy też umówić się w przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów – takich jak suchość oka, swędzenia, pieczenie czy zaburzenia widzenia. Szczególnie alarmujące powinny być mroczki przed oczami, błyski w polu widzenia czy bóle oczu – w takim przypadku należy wykonać bardziej zaawansowane badania w celu ustalenia przyczyny tych dolegliwości.

Na badania wzroku można udać się zarówno do okulisty, jak i do optometrysty, który także za pomocą profesjonalnych urządzeń potrafi zbadać wzrok i dobrać odpowiednie szkła korekcyjne, a nawet zobaczyć, czy u pacjenta nie rozwija się żadna poważna choroba.

Jakie badania wzroku wykonywać?

Podstawowe badanie wzroku Warszawa polega na sprawdzeniu ostrości widzenia z daleka i z bliska – pozwala ono ocenić zdolność rozdzielczą siatkówki. W tym celu wykorzystuje się tablice Snellena ze znakami o różnej wielkości. Bardziej skomplikowane jest komputerowe badanie wzroku, które pozwala ocenić krzywiznę rogówki oka, określić wartości wady sferycznej oraz czy u pacjenta występuje astygmatyzm.

Kolejnym istotnym badaniem jest tonometria – czyli badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego. To rutynowy test okulistyczny, który potrafi potwierdzić rozwój jaskry lub innych poważnych chorób. Najczęściej wykonuje się go z kroplami znieczulającymi, więc jest w pełni bezbolesny. Do innych badań okulistycznych należy oftalmoskopia, pozwalająca na kontrolę dna oka za pomocą wziernika oraz biomikroskopia – czyli badanie gałki ocznej z wykorzystaniem lampy szczelinowej. W niektórych sytuacjach lekarz zaleca także ocenę pola widzenia oraz USG gałki ocznej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]