Czy można być na diecie trzy posiłkowej?

0
1710

Dieta i dbanie o własne samopoczucie czy sylwetkę przeważnie kojarzy nam się z czterema lub pięcioma posiłkami. Tradycyjne podejście trzy posiłkowe nie jest tak popularne coraz mniej efektywne. Niektóre osoby jednak nie mają możliwości tak częstego jedzenia lub nie może przestawić się na kilkuposiłkowe diety. Czy zatem można być na diecie trzy posiłkowej i czerpać z tego korzyści? Na nurtujące pytanie odpowiadamy dalszej części tekstu.

Czy 3 posiłki są gorsze od 5?

Dieta trzy posiłkowa nie jest dietą gorszą lub dającą dużo gorsze efekty od tej cztero lub pięcio posiłkowej. Polecanie diety z dużą ilość posiłków wynika z faktu np. lepszego dostarczania glukozy i kontrolowania poziomu cukru we krwi czy obciążania organizmu mniejszymi i większymi porcjami. Jeśli jednak nie jesteśmy cukrzykami, osobami chorymi a dieta 3 posiłkowa jest dla nas subiektywnie bardziej komfortowa, również możemy ją wybierać. Dietę taką, warto również wybierać, jeśli przy 5-ciu posiłkach mamy tendencję do przejadania się i przyjmujemy zbyt duże ilości jedzenia. Dieta 5 posiłków jest również zalecana z powodu braku uczucia głodu i pozbycia się łaknienia. Bezpośrednio nie ma jednak wyraźnej różnicy między 5-cioma posiłkami a 3 i jeśli taki styl żywienia jest dla nas wygodniejszy, możemy jak najbardziej być na diecie 3 posiłkowej.

salatka warzywna

O czym należy pamiętać?

Niezależnie od tego na ilu posiłkach dziennie funkcjonujemy, należy przestrzegać ogólnych zasad żywienia i diety. Posiłki i powinno być zbilansowane oraz odpowiedniej jakości. Jeśli prowadzimy dietę, nie powinniśmy podjadać, a przestrzegać jej. Warto również wyrobić stałe godziny jedzenie oraz utrzymywać dany tryb jedzenia posiłków. Nie powinniśmy też jeść bezpośrednio przed snem. Dietę taką możemy stosować, będąc w pracy i jedząc tam jedynie obiad. Warto również wybierać diety, które są komponowane specjalnie dla 3 posiłków. Dzięki temu mamy pewność, że w trzech posiłkach dostarczymy odpowiednich ilości substancji organizmowi.

Podsumowanie

Choć jedzenie 5-ciu posiłków dziennie lub większej ilości jest często wskazywane i polecane oraz pomaga np. się odchudzać, jedzenie 3 posiłków nie jest dramatycznie gorsze, a nawet istnieją pewne wątpliwości w badaniach klinicznych na temat wyższości opcji 5 posiłkowej. Jedząc 3 posiłki dziennie, również możemy dbać o swoją dietę, a wybierając 3 posiłki, które lepiej odpowiadają naszemu organizmowi np. trawieniu, stylowi życia itp. osiągniemy większe korzyści niż “męczenie” się przy 4 lub 5 posiłkach. Jeśli będziemy przestrzegać odpowiednich ogólnych norm zdrowego żywienia się, możemy jak najbardziej być na diecie trzy posiłkowej. Catering dietetyczny, czyli dieta pudełkowa również nie przeszkadza w takim sposobie żywienia się. Firmy cateringowe często udostępniają opcję pomijania posiłków lub oferują 3 posiłkowe diety czy lunchboxy. Dieta pudełkowa z dowozem w takiej wersji również jest możliwa.

[Głosów:0    Średnia:0/5]