Guzki krwawnicze, potocznie zwane hemoroidami, ma każdy człowiek, jednak z żylakami odbytu mierzą się tylko niektórzy. Jaką pełnią funkcję hemoroidy? Skąd biorą się żylaki odbytu i jakie są objawy przy ich posiadaniu? Jak je leczyć? Poznaj poradnik pacjenta w pigułce!
Hemoroidy a żylaki odbytu
Guzki krwawnicze, potocznie zwane hemoroidami, występują w ciele każdego człowieka. Wyglądają one jak malutkie poduszeczki wypełnione krwią, a ich rola jest niesamowicie istotna, bowiem uszczelniają kanał odbytu i wraz ze zwieraczami pozwalają panować nad oddawaniem stolca oraz gazów. Kiedy odczuwany parcie, guzki krwawnicze opróżniają się z krwi i tym samym umożliwiają nam wypróżnianie. Problem jednak pojawia się wówczas, gdy hemoroidy ulegają rozciągnięciu, wypełniają się krwią w zbyt dużych ilościach i co więcej, nie opróżniają się z niej do końca. Zaleganie krwi może prowadzić do stanu zapalnego guzków oraz tkanek odbytu – w tej sytuacji mówi się o rozwoju choroby hemoroidalnej, czyli pojawieniu się tzw. żylaków odbytu.
Przyczyny powstawania żylaków odbytu i objawy
Zanim podpowiemy, jak powinno przebiegać leczenie żylaków odbytu, warto poznać przyczyny i objawy choroby hemoroidalnej. Początkowym etapem jej rozwoju jest świąd w okolicy odbytu, który następnie przeistacza się w ból i pieczenie. Dolegliwość może przytrafić się niezależnie od płci czy wieku. Sprzyja im siedzący tryb życia oraz brak aktywności fizycznej czy siedzący tryb pracy. Nie bez znaczenie pozostaje również dieta – zbyt mała ilość płynów oraz błonnika prowadzi do zaparć, co z kolei skutkuje rozciąganiem błony śluzowej okolic odbytu. Do zaparć przyczyniają się też: spowolnienie przemiany materii wraz z wiekiem, przyjmowanie niektórych leków, ciąża, otyłość, skłonność do biegunek, uprawianie seksu analnego. Nierzadko mówi się również o skłonności genetycznej do hemoroidów.
Leczenie hemoroidów
We wczesnym stadium choroby może pomóc zmiana stylu życia, a także stosowanie preparatów łagodzących przykre objawy w postaci maści doodbytniczej. Jeśli problem nie ustępuje lub się powtarza, warto udać się do specjalisty, czyli proktologa. Już na podstawie wywiadu, wyglądu okolic odbytu i oraz badania palpacyjnego lekarz bez większych trudności powinien rozpoznać hemoroidy i zlecić odpowiednią kurację, ale nierzadko wykonuje się również anoskopię, czyli oględziny końcowego odcinka odbytnicy za pomocą wziernika (anoskopu). Leczenie hemoroidów zależy od zaawansowania choroby – więcej na ten temat przeczytasz na stronie: https://www.kliniki.pl/leczenie-hemoroidow-zylakow-odbytu/.
Artykuł powstał przy współpracy redakcji portalu kliniki.pl.