Superżywność – co to jest?

0
1781
Superżywność

Superfoods to inaczej superżywyność, która powinna posiadać wyjątkowe wartości odżywcze wpływające maksymalnie pozytywnie na funkcjonowanie naszego organizmu. Na listach znajduje się wiele pozycji, które często mogą zdziwić nawet najbardziej wytrawnych smakoszy zdrowego jedzenia. Co rusz jesteśmy zasypywani przez media i samych producentów superfood walorami intrygująco brzmiących produktów. Produkty wykorzystywane są często jako składniki odpowiednio zbilansowanych i skutecznych diet pudełkowych w Płocku. Sprawdziliśmy jednak, że Polska również posiada swoją superżywność. Dowiedz się, jakie to produkty i z czym je łączyć!

Co to jest superfoods?

Superfoods to ogólne określenie na produkty spożywcze pochodzenia naturalnego mające nieprzeciętne właściwości odżywcze, a więc takie, które zawierają sporo witamin, soli mineralnych, makroskładników, a także antyoksydantów. To również żywność nieprzetworzona, która jest najbardziej korzystna dla naszego zdrowia. Lista zdrowych produktów określana mianem superfood zawiera przede wszystkim warzywa, owoce i zioła oraz ich pochodne. Żywność tego rodzaju posiada również działanie profilaktyczne i wzmacniające odporność, a także spowalnia procesy starzenia się. Okazuje się, że polska tradycja również posiada produkty, które można określić mianem superfoods. Co więcej, catering dietetyczny Płock korzysta z nich przy okazji przygotowywania swoich posiłków, dzięki czemu wspiera nasz rodzimy rynek.

Kasza dobra na wszystko!

Różne rodzaje kasz były znane w polskiej kuchni od wieków. Produkt zawiera dużą dawkę witaminy E oraz witamin z grupy B, a także potasu, żelaza i magnezu. Te trzy składniki sprawiają, że kasze działają korzystnie na układ nerwowy, regenerację mięśni i zapobiegają niedokrwistości. Warto zwrócić uwagę na to, że kasze są również mniej kaloryczne niż ziemniaki, dlatego często stosuje się je jako zamiennik podczas diet odchudzających.

Niepozorne siemię lnianie

Ziarna przez wielu dietetyków uważane są za porównywalne z flagowymi nasionami superfoods, czyli nasionami chia. Siemię lniane jest bogatym źródłem kwasów omega-3 o wszechstronnym zastosowaniu (min. wzmacniają układ immunologiczny, poprawiają pracę mózgu i wydolność serca). Choć dla wielu osób ziarna „nie mają smaku”, to jednak są wykorzystywane do wielu potraw. Dieta pudełkowa w Płocku stosuje siemię lniane do jadłospisu dla osób chcących pozbyć się zbędnych kilogramów, jak również jako dodatek do potraw wegańskich i wegetariańskich. Super właściwości z pewnością wpłyną pozytywnie na funkcjonowanie całego organizmu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]