Technologie wykorzystywane w oczyszczaczach powietrza

0
1831

Zanieczyszczenia obecne w powietrzu mają negatywny wpływ na funkcjonowanie organizmu, w tym na zdrowie skóry. Przedwczesnego powstawania zmarszczek oraz innych skutków wdychania smogu można uniknąć, wyposażając swój dom w oczyszczacz powietrza. Warto przyjrzeć się bliżej najpopularniejszym technologiom wykorzystywanym przez producentów, aby wiedzieć, jak wybrać odpowiedni sprzęt.

HEPA

HEPA to jeden z podstawowych elementów większości oczyszczaczy powietrza. Historia tej technologii sięga czasów II wojny światowej, a jej pierwotnym zadaniem była ochrona przed promieniowaniem radioaktywnym. Filtry HEPA są zbudowane z kilku warstw spiekanego szkła, połączonych żywicą. Posiadają  pory o wielkości 0,3 µm, poprzez które filtrowane jest powietrze. Usuwają takie zanieczyszczenia jak pyły, bakterie, wirusy, pyłki, kurz, sierść i pleśń. Skuteczność oczyszczania uzależniona jest od klasy filtra. Współczesne oczyszczacze zazwyczaj wykorzystują filtry, których efektywność wynosi przynajmniej 95%.

Filtr węglowy

Węgiel aktywny jest materiałem o wysokiej chłonności, dzięki czemu bardzo dobrze wiąże związki chemiczne. Jego zadaniem jest eliminacja drobnych cząsteczek, takich jak lotne związki organiczne i wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne. Ponadto filtr ten usuwa z powietrza niepożądane zapachy. Węgiel aktywny w połączeniu z technologią HEPA jest w stanie oczyścić powietrze ze smogu z dokładnością bliską 100%, dlatego producenci bardzo często wyposażają swoje oczyszczacze w oba te filtry. Jako przykład można wskazać takie urządzenia jak Electrolux EAP450, Klarta Forste albo Fellowes AeraMax DX95.

Jonizacja

Jonizatory wspomagają oczyszczanie powietrza poprzez generowanie jonów ujemnych, które wiążą się z naładowanymi dodatnio cząsteczkami zanieczyszczeń, przez co opadają one na podłogę i stają się łatwiejsze do usunięcia. W ten sposób jonizacja ułatwia pozbycie się m.in. wirusów i bakterii. Warto dodać, że jonizatory przeciwdziałają szkodliwemu dla zdrowia nadmiarowi kationów, które są wytwarzane przez sprzęt elektryczny, np. komputery, kuchenki mikrofalowe i telewizory.  

Promieniowanie UV

Filtry UV wytwarzają promienie ultrafioletowe, które uszkadzają DNA bakterii, wirusów, pleśni i drożdży. Są polecane w szczególności osobom, które często chorują, ponieważ eliminują patogeny, będące przyczyną wielu schorzeń. W lampę UV wyposażone zostały m.in. Webber AP8400 i Beurer LR 300.

Filtr wodny

Najważniejszym elementem filtra wodnego jest komora z wodą, w której osadzają się zanieczyszczenia obecne w zassanym przez wiatrak powietrzu. Na rynku dostępne są urządzenia, w których filtr wodny stanowi jeden z kilku elementów systemu filtracyjnego, a także sprzęt, w którym za oczyszczanie powietrza odpowiada wyłącznie woda. Do pierwszej grupy zalicza się Sharp KC-A50EUW, natomiast do drugiej oczyszczacze i nawilżacze powietrza marki Venta. W obu przypadkach oczyszczanie połączone jest z nawilżaniem powietrza. Niestety, sam filtr wodny nie jest w stanie wyeliminować wszystkich zanieczyszczeń. Woda oczyszcza powietrze z sierści, kurzu i pyłków, ale jest nieskuteczna w walce z drobnymi cząsteczkami, czyli m.in. z tworzącymi smog pyłami zawieszonymi i węglowodorami aromatycznymi.

Podsumowanie

Wybór oczyszczacza powietrza najlepiej rozpocząć od rozważenia, jakie rodzaje zanieczyszczeń powinien on usuwać. Do pozbycia się smogu wystarczą filtry węglowy i HEPA, ale osobom podatnym na choroby przyda się jonizator lub lampa UV, natomiast w przypadku nieposiadania osobnego nawilżacza dobrym rozwiązaniem będzie wybór oczyszczacza z filtrem wodnym, czyli z funkcją nawilżania, gdyż suche powietrze to kolejna przyczyna pogorszenia kondycji skóry.

[Głosów:2    Średnia:5/5]